mass0.jpg

Ismerjük meg masszőreinket és munkájukat

2019. ápr. 04.  -  NB I.
A kemény foglalkozás mellett a jókedvet is ők csempészik az öltöző környékére.
A kemény foglalkozás mellett a jókedvet is ők csempészik az öltöző környékére.
Csütörtöki sorozatunk, összeállításunk immáron harmadik részét két masszőrünkkel, Varga Lászlóval és Bernáth Győzővel folytatjuk.
 
Szokás szerint kezdjük a megszokott módon, a feladatkör elhelyezésével. A masszőrök szintén egy fontos szeletet képeznek abban a hatalmas körben, ami a labdarúgóink fejlődéséért, regenerációjáért, jobb teljesítményük eléréséért áll össze nap mint nap, hétről hétre, hónapról hónapra vagy akár szezonról szezonra. Szorosan kapcsolódnak a rehabilitációs edzőkhöz és az orvosokhoz. A munkakör - ahogy eddig az összes, amiről szót ejtettünk - többek között talán emiatt is komplex, de hogy még miért is, arról már inkább nyilatkozzanak munkatársaink.
 
„Szívügyünk az összes játékos összes szakmai igényének eleget tenni” - kezdte Varga. „A labdarúgók a mi értékeink is, így oda kell figyelnünk kívánalmaikra, százszázalékosan mindenre, amire csak tudunk.” Bernáth már egy másik szemszögből indított: „A mi szakmánkban talán a prevenció a legfontosabb, arra helyezzük a legnagyobb hangsúlyt. Természetesen, ha valakivel sérülés történt, azt is a megfelelő módon kell tudnunk kezelni, de a megelőzés a leglényegesebb. Fellazításokat, bemozgató technikákat végzünk a leggyakrabban.” Amint aztán a beszélgetésünk során kiderült, ahhoz azonban, hogy a prevenció jól működjön, a játékos maximális koncentrációjára is szükség van, hiszen neki a megfelelő szinten kell bemelegítenie, nyújtótechnikákat végeznie. A masszőri munka tehát akkor működik megfelelően, ha a szükséges gyakorlatokat mindkét fél (a labdarúgó és a gyúró is) elvégzi a saját oldaláról. Önmagában a masszázs semmit nem old meg, de együttműködve sokat segít.
 
mass1.jpg
Varga László (és Windecker József)
 
Annak ellenére azonban, hogy a megelőzés a fő szerepkör, ez nem azt jelenti, hogy csak edzések vagy mérkőzések előtt van elfoglaltságuk masszőreinknek. „Természetesen a terhelés után is van dolgunk” - folytatta Bernáth. „Megvannak a különböző technikák, gyakorlatsorozatok a tréningek és a meccsek után is. Ez már azonban egyénfüggő, például kinek milyen az izomzata, vagy ki mekkora terhelést kapott éppen. A keményebb izmokat szétszedjük, fellazítjuk.” Varga további konkrétumokat is említett nekünk a leggyakoribb teendőikről: „A bokasérültek tőlünk kapják a rögzítőkötéseket, ami stabilitást ad számukra az edzésre vagy a meccsre, valamint a trigger pontok masszírozásával kilazítjuk a beállt izomzatot.” Ebből két dolog is értelmezhető, egy: gyúróink nem minden esetben, sőt, általában nem teljes testmasszást végeznek, sokkal inkább posztspecifikusan dolgoznak. Kettő: jogosan merülhet fel minden olvasóban a kérdés az anatómiai ismeretek iránt. 
 
Masszőreinknek a Magyar Labdarúgó Szövetség által előírt, tartott és elvárt licence képzésen is meg kellett felelniük, hogy betölthessék ezt a fontos és szigorú elvárásokhoz kötött munkakört. „Természetesen irtó fontos az anatómiai tudás. Körülbelül 10 éve végzem már ezt a tevékenységet, de a szövetség elvárásai által rengeteget tanultunk, amit a munkánk során tovább tudunk majd alkalmazni” - emlékezett vissza Varga László, és adta meg ezzel a beszélgetés új irányát, miszerint anno gyúróinkat mi vonzotta erre a pályára, hiszen mindketten hosszú évek óta űzik már ezt a szakmát.
 
mass2.jpg
Bernáth Győző

„Paksi pályafutásom előtt is az egészségügyben dolgoztam” - vette magához a szót Bernáth, aki így folytatta: „szakápolóként végeztem, de a masszőri szakma - amiben már 8 éve vagyok jelen - a nagyobb megbecsülés mellett kifizetődőbb is, így erre felé orientálódtam. Számomra az a legfontosabb, hogy így is tudok segíteni az emberek életminőségén, a sportolók pályafutásán. Tetszett továbbá az is, ha kellően nyitott az ember, folyamatosan sok újdonságot tanulhat a különböző továbbképzések alkalmával, vagy éppen, ha csak egy máshol dolgozó kollégájával beszélget pár mondatott.”
 
Varga László személyében egykori profi labdarúgónkról(!) van szó. A neve összesen 105 mérkőzés alkalmával szerepelt hivatalos mérkőzések jegyzőkönyveiben. Zöld-fehér szerelésünkben 2006-tól 2010-ig rúgta a bőrt első és másodszámú gárdánkban egyaránt, és ez idő tájt 45-ször láthattuk a pályán. Hogy még pontosabbak legyünk, ezen összecsapások alkalmával 28-szor talált be ellenfeleink hálójába. „Játékoskarrierem után nem szerettem volna eltávolodni a pályától, a zöld gyep mellett szerettem volna maradni. Hála Istennek a klub vezetőitől megkaptam a lehetőséget, hogy masszőrként maradhassak. Hálás vagyok, mivel úgy gondolom, az ilyen lehetőség nem mindenkinek adatik meg.”
 
Itt érdemes megemlítenünk, amit egészen biztos, hogy csak nagyon kevesen tudhatnak gyúróinkról, a kemény munka mellett az öltöző és a masszázsszoba kiváló hangulatáért is Ők „felelnek”. Két nagyszerű humorral megáldott kollégáról van ugyanis szó. Játékosaink szeretnek betérni hozzájuk, erről Bernáth Győző így nyilatkozott: „Nagyon kellemes nálunk a légkör, mindig felszabadultak a játékosok és mi is. Ilyen közösségben öröm dolgozni.” Varga ehhez kapcsolatos kiegészítése így hangzott: „Természetesen mi is átérezzük, ha nyerünk, vagy, ha éppen veszítünk, de a kezelések alkalmával kicsit kikapcsolódnak a játékosok, így általában megy a jókedvcsinálás.” 
 
mass3.jpg
Varga László és Bernáth Győző

Visszatérve a szakmára, sokakban felmerülhet a kérdés, hogy egy keret majd’ harminc fős társaságát mindig, mindenkit érintve kell-e átmasszírozni a hétköznapokban? Erre a felvetésre Bernát válaszolt: „nem feltétlenül, nem minden játékos igényli a gyúrást.” Azonban masszőreinknél is létező fogalom a meccsnap, akkor nekik is megváltozik a munkamenetük. „A mérkőzések alkalmával több játékos jelentkezik, de nem össze-vissza. Megvan a kialakult sorrend” - mondta Varga, majd kollégája további mélységekbe kalauzolt bennünket. „A labdarúgók ilyenkor „csak” egy vérkeringés felpezsdítő gyúrást kapnak, úgynevezett felpaskolásokkal.” Az összecsapások után pedig jégkádas fürdőt vagy szaunát vesznek játékosaink, amiknek az előkészítését szintén két masszőrkollégánk végzi.
 
Gyúróink területére belépve megannyi termékkel találkozik az ember, természetesen ezekre is rákérdeztünk. „A mindennapokban bevált krémeink mellett kötszereket, gyulladáscsökkentő kenőcsöket, tapaszokat és különböző tape-eket használunk” - magyarázta Varga, aki itt tért ki arra is, mi az igazi visszajelzés számukra a munkájuk során. „Általában a már nem nálunk focizó játékosoktól halljuk legyakrabban vissza, hogy mennyire jól dolgoztunk velük, ez mindig jól esik számunkra.” Mindkét kollégánk ezen a ponton tartotta fontosnak azt is elmondani, hálásak a klubnak, hogy mindenben támogatja Őket, hiszen folyamatosan részt vehetnek további képzéseken is.
 
Két gyúrónknál zárásként a családi támogatásra is rákérdeztünk, mivel - ahogy a labdarúgás megannyi szelete - az Ő cikkelyük is sok lemondással jár/járhat. „Szerencsésnek tekintem magam” - válaszolt elsőként, mosolyogva Varga. „Játékos múltam miatt a családom ebben a közegben nőtt fel, továbbá a feleségem is masszőrként dolgozik a női csapatunknál. Óriási támogatást kapok továbbá a négy lányomtól is, hiszen mindegyik imádja a futballt, három űzi/űzte is. Mindig itt vannak a hazai mérkőzéseinken, köszönöm nekik ezt a hozzáállást”. Bernáth Győző ezzel kapcsolatosan így fogalmazott: „Feleségem is az egészségügyben dolgozik, így teljes mértékben átérzi, hogy olykor keveset vagyok otthon. Szeretném én is ezúton megköszönni a kitartását és a támogatását.” 
 
A kellemes beszélgetést követően természetesen masszőreinknek ezúton is további munkasikereket és megannyi eredményben gazdag paksi szezonokat, hosszú éveket kívánunk. 
 
Szakmai stábunkkal foglalkozó gyűjteményünk első része IDE, a második pedig IDE kattintva érhető el. Előbbiben Purger Szilárd rehabtrénerünket és munkáját mutattuk be, utóbbiban Péter Norbert és Németh Zoltán másodedzőink szakterülete és személyük ismerhető meg.
Nincs

PFC TV

KEZDŐRÚGÁS

BOLT

Aktuális tabella

OTP Bank Liga 2023/2024
Hely   Csapat Mérk. P
1 Ferencvárosi TC 29 65
2 Fehérvár FC 29 50
3 PAKSI FC 29 50
4 Puskás Akadémia FC 29 46
5 MTK Budapest 29 43
6 DVSC 29 42
7 DVTK 29 40
8 Kecskeméti TE 29 37
9 ZTE FC 29 36
10 Újpest FC 29 34
11 Kisvárda Master Good 29 25
12 Mezőkövesd ZSÓRY FC 29 20
29. forduló erdeményei
  -   2:1
  -   1:1
  -   1:2
  -   5:0
  -   0:0
  -   5:3

Kapcsolat információk

Paksi Futball Club

7030 Paks, Fehérvári út 29.
+36-75-510-618
iroda@paksifc.hu
Szerkesztő:Méhes Tamás, sajtófőnök